Достапни линкови

Кој ќе биде нов претседател на Чешка?


Милош Земан и Карел Шварценберг
Во Чешка е во тек втората рунда претседателски избори на која за прв пат претседател се бира на директни избори.
Гласачите бираат меѓу поранешниот премиер од социјал демократите Милош Земан и актуелниот министер за надворешни работи Карел Шварценберг.
За тоа кој ќе стане третиот претседател на Чешката Република по Вацлав Хавел и Вацлав Клаус, ке се знае утре вечер.
XS
SM
MD
LG