Достапни линкови

Груевски понуди лидерска средба, СДСМ бараат фер избори


Премиерот Никола Груевски за медиумите изјави дека е подготвен да свика лидерска средба со цел надминување на политичката криза во Македонија. “Можеби Црвенковски сака земјава да влезе во криза, за граѓаните да бараат излез во друга партија. Тоа е лоша ментална матрица. Нему најважен му е сопствениот интерес, а на крај државниот“ вели Груевски во интервју. „Ние сме подготвени да постигнеме политички договор, но нашиот став е многу јасен: прифаќаме избори организирани според демократските критериуми, ако се фер и не отстапуваме од барањето парламентарните избори да се одржат заедно со локалните“ вели портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ за Плусинфо.
XS
SM
MD
LG