Достапни линкови

„Сенди“ остави зад себе штета околу 40 милијарди долари


Последните проценки за вредноста на материјалната штета во САД предизвикана од ураганот Сенди изнесуваат од 30 до 50 милијарди долари. Ураганот Сенди во понеделник от на источниот брег на САД остави 70 жртви. Њујорк почна полека да закрепнува, метроата се уште се нефункционални, додека пак аеродомите почнаа со работа но со ограничен број на летови. Американскиот претседател Барак Обама ќе ја продолжи стопираната претседателска кампања, поради менаџирање со ситуацијата. Се очекува и неговиот противкандидат Мит Ромни да ја интезивира кампањата на само 5 дена пред претседателските избори.
XS
SM
MD
LG