Достапни линкови

Обама ја предупреди Сирија да не користи хемиско оружје


Американскиот претседател Барак Обама го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад дека употреба на хемиско оружје ќе ја промени перспективата на САД за тоа како да одговори на конфликтот во Сирија. Тој изјави дека не наредил американска воена интервенција во Сирија "во овој момент“, но додаде дека САД ја следат ситуацијата многу внимателно "и дека неговата администрација" разгледува планови за непредвидени ситуации.
Обама истакна дека ќе има енормни консеквенци доколку режимот на Асад почне да употребува хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG