Достапни линкови

Обама на средба со Карзаи пред Самитот на НАТО


Белата Куќа Соопшти дека Американскиот претседател Барак Обама ќе се сретне со неговиот авганистански колега Хамид Карзаи в недела пред Самитот на НАТО во Чикаго. Во соопштението е наведено дека двајцата државници ќе разговараат за една од главните теми на самитот, подготовките за предавање на воената контрола во земјата на домашните војници и безбедносни сили. Меѓународната заедница се договори дека следната година ќе ги повлече своите војнии од Авганистан.
XS
SM
MD
LG