Достапни линкови

Силен земјотрес и можно цунами во Индиски Океан


Индонезија издаде предупредување за маожно цунами во регионот околу Индиски Океан откако денеска беше регистриран силен земјотрес од 8,7 степени во океанот, северно од провинцијата Ачех. Земјотресот бил почувствуван и во Сингапур, Тајланд, Малезија и Индија. Предупредување за цунами издаде и Индија, соопштувајки дека се можни бранови од 6 метри. Во цунамито во декември 2004-та, што го погоди тој регион, загинаа над 230.000 луѓе, од кои 170.000 во Ачех.
XS
SM
MD
LG