Достапни линкови

Отфрлен рускиот јазик како официјален во Латвија


Референдумот во Латвија
Прелиминарните резултати од референдумот во Латвија покажаа дека гласачите се против Рускиот јазик да стане втор официјален јазик во земјата. Околу 78 насто од гласачите ја отфрлија идејата.
Етничките руси во Латвија сочинуваат една третина од земјата, односно два милиони жители.
XS
SM
MD
LG