Достапни линкови

Богдановиќ повикува на разговори со КФОР по тензиите во Северно Косово


Синоќешните случувања меѓу локалните Срби и војниците на КФОР на граничниот премин Јариње
Министерот за Косово Горан Богдановиќ денеска го повика КФОР преку разговори со претставниците на локалната самоуправа во северниот дел на Косово да се работи на смалување на тезиите по последните акции со отсранување на барикадите. Тој изјави дека новата ситуација во тој регион укажува дека , како што вели, со едностраните акции се зајакнува позицијата на Приштина во преговорите со Белград. Според српските медиуми војниците на на НАТО со булдожери синоќа ги остранувале барикадите и дека растат тезиите меѓу локалните Срби и војниците на КФОР на премините Брњак и Јариње.
XS
SM
MD
LG