Достапни линкови

Земјотрес од 6 степени го погоди источниот брег на САД


U.S. - Dulles International Airport in Washington, undated
Земјотрес со сила од 5,9 степени ја погоди Вирџинија, Како што се јавува, епицентарот бил околу 140 километри од Вашингтон. Потресот се почуствувал во Вашингтон, Њујорк и Охајо како и по должината на источниот брег на САД.
Во Вашингтон се евакуирани деови на Пентагон, Белата Куќа, зградите на Конгресот и други згради.
Во Вашингтон се евакиурани си канцелариите на Радио Слободна Европа и Гласот на Америка, а во нив останува само неопходниот персонал.
Во Њујорк на улиците излегле илјадици луѓе, додека евакуација е вршена и на Манхетен.
Засега не се јавува за материјални штети или повредени. Американските метереолози не очекуваат појава на цунами
XS
SM
MD
LG