Достапни линкови

Оставка на Ребека Брукс поради скандалот со прислушкување


Медиумскиот магнат Руперт Мурдок и Ребека Брукс во Лондон на 10 јули 2011 година.
Ребека Брукс, главен раководител на британската филијала на Њуз корпорација на Руперт Мурдок, поднесе оставка по растечките контроверзи на практикување новинарство.
Оставката на Брукс, извршен директор на Нуз Интернешнл, во која се и „Сан“ и „Тајмс оф Лондон“, како и „Скај Њуз“, доаѓа ден откако таа се согласи да одговара на прашањата на британскиот парламентарен комитет за случајот прислушкување.
XS
SM
MD
LG