Достапни линкови

Протести во Авганистан поради блокадите на цистерните во Иран


Протестите во Авганистан
Над 500 луѓе протестираа денеска во Херат против неколку нeделната блокадата на Иран на стотина цистерни со гориво кои одат за Авганистан. Демонстрантите за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа изјавиле дека активностите на Иран предизвикале недостиг од гориво во зима кога има најголема потреба од него.
Тие ги осудиле и иранските власти за наводно лошиот третман на авганистанските бегалци во земјата.
Протест се одржал и во градот Гардез во покраината Пактика.
XS
SM
MD
LG