Достапни линкови

Колапс на либанската влада


Либан, прес конференција на дел од министрите што вчера поднесоа оставка
Либан денеска остана без влада откако вчера 11 министри од редовите на шиитската партија Хезболах ја напуштија владата поради тензиите околку истрагата за атентатот на поранешниот премиер Рафид Харири во 2005тата година. Во извештаите од истрагата подржана од ОН се наведува дека Хезбалах е виновен.
Белата Куќа реагираше на политичкиот потег на Хезболах со сопштение во кое е наведено дека американскиот претседател Барак Обама го осудува потегот на припадниците на шиитската партија и оценува дека со тоа се демонстрира „страв“. Белата Куќа соопшти дека Обама и либанскиот премиер Саад Харири на средбата во Вашингтон истакнале дека се посветени на зајакнувањето на суверенитетот на Либан.
XS
SM
MD
LG