Достапни линкови

Уапсени 26 осомничени за шверц со луѓе во Италија


Италијанските власти соопштија дека уапсиле 26 луѓе кои се осомничени за организирано нелегално внесување на авганистански емигранти во Европа, вклучувајќи и исламистички милитанти.Италијанскиот обвинител Пиеро Савиоти изјави дека дел од уасените се осомнични и за тероризам, а бандата била составена претежно од Авганистанци, Курди и Пакистанци. Тој додаде дека криминалната група успевала секој месец да внесува по 400 Авганистанци во земјата.
Полицијата соопшти дека се уште трага по уште 19 припадници на оваа банда .
XS
SM
MD
LG