Достапни линкови

Американскиот Сенат денеска ќе гласа за ратификација на СТАРТ договорот


Американскиот Сенат се очекува денеска да го ратификува договорот со Русија за намалување на нуклеарното воооружување, откако вчера гласаше да се заврши дебатата за тоа прашање. Најмалку 12 Републиканци изјавија дека ќе го поддржат договорот со што е овозможено двотретинско мнозинство. Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитри Медведев во април во Прага го потпишаа новиот договор. Руската Дума се уште не го ратификувала договорот.
XS
SM
MD
LG