Достапни линкови

Адвокатски тим бара фер судење за поранешните киргистански функционери


Адвокатски тим за одбрана на човекови права денеска во Киргистан побараа од претседателот на земјата да обезбеди фер судење за поранешните функционери кои неодамна беа симнати од власт. Во киргистанкиот суд се оддржува сослушување и судење на речиси 30 функционери меѓу кои во отсуство му се суди и на поранешниот претседател Курбанбек Бакиев.
Поранешните функционери се обвинети дека биле соученици во донесувањето одлука за отварање оган врз демонстрантите од протестот во април.
На протестите речиси 90 луѓе биле убиени и стотина други ранети.
XS
SM
MD
LG