Достапни линкови

Демонстрации во Германија за заштита на животната средина


Неколку десетици илјади луѓе денеска мирно демонстрираа во Германија поради нуклераниот отпад од 123 тони кој треба од Франција да пристигне. Возот со нуклераниот отпат тргна вчера од Франција и денеска во покраината Долна Саксонија треба да биде претоверен од воз во камиони и да пренесен во складишта. Возот веќе го доби името „Чернобил на тркала“. Полицијата соопшти дека морала да интервенира со пендрек кон помала група на демонстранти кои ископале дупка покрај патот и од таму фрлале со петарди и камења врз полицајците.
XS
SM
MD
LG