Достапни линкови

Нова шанса за преговори со Иран


Петте постојани членки на безбедносниот совет при Обединетите нации даваат нова шанса Иран да ги продолжи преговорите околу спорната нуклеарна програма. Министрите за надворешни работи на Велика британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД вчера се сретнаа со шефот за надворешни работи на Европската унија Кетрин Ештон. По состанокот, групата соопшти дека целта на преговорите не е променета – се бара долгорочно решение за спорната нуклеарна програма на исламската репоублика а од официјален Техеран се очекува транспортирање на збогатениот ураниум надвор од земјата.
XS
SM
MD
LG