Достапни линкови

Тензии од Студената војна за поделбата на Арктикот


Претседателот на Исланд Олафур Рагнар Гримсон повика на окончување на тензиите „од Студената војна“ за Арктикот, на средбата на државите што бараат дел од овој дел од светот што се одржа во Москва.
На Арктичкиот форум во Москва, Канада, Данска, Русија, Норвешка и САД расправаат за тоа како да се подели морското дно на Арктикот.
Се претпоставува дека таму има 90 милијарди барели нафта и 30 отсто од светските резерви на гас.
XS
SM
MD
LG