Достапни линкови

Иран ги покажа новите ракети со долг дострел


На воената парада по повод 30-годишнината од иранско – ирачката војна, Иран ги презентира новите ракети со дострел од над 2 илјади километри. Ракетната програма на Иран предизвикува меѓународна загриженост, бидејки се смета за закана за Израел и за арапските земји кои се сојузници на Соединетите Држави. На парадата беше прикажано и безпилотното летало, кое иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат го нарече “амбасадор на смртта”.

XS
SM
MD
LG