Достапни линкови

Протест против нуклеарките во Берлин


Се одржаа протести во Берлин, против одлуката на германските власти да се продолжи животот на нуклеарните централи. Германските медиуми пренесуваат дека на протестите учествувале десетици илјади луѓе.
Германската влада, на почетокот на месецов, го одложи рокот за престанок на работата на нуклеарките до 2022 година. Според сегашниот предлог, последниот нуклеарен реактор треба да запре во 2040 година.
XS
SM
MD
LG