Достапни линкови

Комеморација за жртвите од 11 септември


Почна комеморацијата во чест на жртвите од терористичките напади во Њујорк на 11 септември 2001 година. Тогаш загинаа околу 3000 луѓе, откако терористите со киднапирани авиони се забија во зградите на кулите Близначки. Во последниот перидо, кај Американците се забележува изразен антиисламизам, откако во јавноста излегоа плановите за изградба на џамијата на местото каде што беа кулите.
XS
SM
MD
LG