Достапни линкови

Германски генерал го критикува Карзаи


Германскиот генерал Егон Рамс, шеф на операции во Авганистан, го критикуваше авганистанскиот претседател Хамид Карзаи затоа што не успеал да обезбеди подршка за НАТО-силите во војната против Талибанците. Тој рече и дека силите на НАТО одиграле важна улога во обезбедувањето на изборната победа на Карзаи во ноември 2009 година.
Рамс им забележува и на локалните власти кои често ги ослободуваат упасените Талибанци на северот на земјата каде што се стационирани германските сили.
XS
SM
MD
LG