Достапни линкови

Конгресмените-републиканци со критики кон Виетнам


Конгресмените-републиканци побараа од администрацијата на претседателот на САД Барак Обама да го врати Виетнам на црната листа на земји кои ги кршат верските права. Дел од конгресмените велат дека Стејт департментот не треба да ги подобрува односите со таа земја, се додека Виетнам не ја подобри состојбата со почитувањето на човековите права.
Републиканските конгресмени го критикуваат Виетнам заради акции против католиците во земјата.
САД се обидуваат да направат рамнотежа меѓу критиките кон Виетнам поради непочитување на човековите права и подобрувањето на економските односи и трговијата, откако се нормализираа односите меѓу двете земји во 1995 година.
XS
SM
MD
LG