Достапни линкови

Турскиот претседател во посета на Азербејџан


Турскиот претседател Абдулах Ѓул ја продолжи својата официјална посета на Азербејџан поради како што вели, подобрување на состојбата во јужниот кавкаски регион. Ѓул се сретна со својот азербејџански колега Илхам Алиев и двајцата претседатели потпишаа документ за стратегиско партнерство и заедничка соработка на земјите . На заедничката прес конференција, турскиот претседател изјави дека неговата земја ја подржува мировна резолуција со која треба да се решат проблемите во јужниот кавкаски регион како што е конфликтот меѓу Азербејџани и Ерменија за Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG