Достапни линкови

На изборите во Киргистан сакаат да учествуваат 57 партии


Од киргистанската Централна изборна комисија денеска соопштија дека примиле документи од 57 партии од вкупно 148-те регистрирани во земјата, за учество на парлементарните избори закажани за октомври. Вчерашниот ден беше последниот рок во кој партиите можеа да се пријават за учество на изборите. Октомвриските избори во Киргистан ќе бидат првите откако земјата го усвои новиот устав за менување на политичкиот систем на земјата од претседателски во парламентарен.
XS
SM
MD
LG