Достапни линкови

Пожари во Грција


Високите температури кои ја зафатија Југоисточна Европа предизвикаа повеќе пожари во Грција. Голем пожар гори во близина на Атина, а во неговото гаснење учествуваат и специјални авиони и хеликоптери. Пожарникарите успеале да стават еден пожар под контрола кој исто така гори во близина на Атина. И на островот Китара во југоисточниот дел на Егејско море беснеат пожари, а гори и шумата во областа Темелија на северозападот од земјата.
XS
SM
MD
LG