Достапни линкови

Саркози критикуван поради протерувањето на Ромите


Француските социјалисти го критикуваат претседателот Никола Саркози поради неговото нерепубликанско однесување. Критиките следуват откако Франција објави дека во наредните 3 месеци ќе ги протера Ромите кои живеат во Франција и ќе ги урне ромските кампови. Саркози изјави дека илегалните ромски населби се извор на трговија и експлоатациај на деца и проституција. Во Франција има околу 300 ромски населби.
XS
SM
MD
LG