Достапни линкови

Комеморација за жртвите на „Љубовна парада“


Десетици илјади луѓе се очекува денеска да присуствува на комеморацијата во Германија за луѓето кои минатата недела загина за време на фестивалот „Љубовна парада“. Во турканиците при влезот на фестивалот загинаа 21 човек, а повеќе од 500 беа повредени. На комеморацијата ќе присуствуваат канцеларката Ангела Маекрл и претседателот на Германија Кристијан Вулф. Во меѓувреме се зголемуваат повиците за смена на градоначалникот на Дуисберг градот во кој се одржуваше фестивалот, затоа што не ги презел сите мерки за безбедно одржување на настанот.

XS
SM
MD
LG