Достапни линкови

Средба на Вук Јеремиќ со Бан Ки Мун во ОН


Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ и шефот на ОН, Бан Ки-Мун, одржале приватен разговор во седиштето на ОН во Њујорк. Во соопштенеито на ОН се навеува дека тие разговарале за нацрт-резолуција која Белград ја поднесе пред Генералното собрание на ОН по објавувањето на мислењето на Меѓународниот суд за правда за независноста на Косово. Судот даде мислење дека со декларацијата за независност не се прекршува меѓународното право. Белград бара од ОН да повикаат на заеднички дијалог за да двете страни најдат взаемно прифатливо решение на сите отворени прашања преку мирен дијалог во интерес на мирот, безбедноста и соработката во регионот. Бан Ки Мун изјавил дека за следниот чекор ќе се координира со ЕУ
XS
SM
MD
LG