Достапни линкови

Германија и Кина потпишаа договори вредни милијарди долари


Германија и Кина потпишаа договори вредни неколку милијарди долари во време кога канцеларот Ангела Меркел денеска во Пекинг разговара со кинеското раководство. Еден од договорите е и оној меѓу Сименс и Шангај електрик за изградба на турбини, како и меѓу Дајмлер Бенц и Фотон мотор за производство на камиони. Годишната трговска размена меѓу двете земји изнесува повеќе од 100 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG