Достапни линкови

Прекинат штрајкот во Кроациа ерлајнс


Хрварскиот авиопревозник „Кроациа ерлајнс“ денеска ги обнови летовите откако управата на компанијата и штрајкувачите се договорија за потпишување на колективниот договор.Штрајкот на челновите на синдикатот на Кроациа ерлајнс започна во петокот, поради што беа откажани една третина од летовите. Синдикатот штрајкувше зато што управата не сакакл да ги потпише колективните договори. Штетите што ги претрпе хрватската авиокомпанија поради штрајкот се проценуваат на 787 илјади евра дневно.

XS
SM
MD
LG