Достапни линкови

Русија - САД, размена на шпиони?


Адвокатот на рускиот научник кој е во затвор во Русија под обвинение за шпионажа за Западот изјави дека Русија сака да го размени научникот за осомничените руски агенти уапсени во САД минатиот месец. Игор Сутзагин, експерт за нуклеарно оружје, беше осуден на 15 години затвор во 2004 година врз основа на обвиненијата за пренесување класифицирани воени информации на британска компанија, која според обвинението, дејствувала како фронт за американската Централна разузнавачка агенција –ЦИА.
XS
SM
MD
LG