Достапни линкови

Законот за стечајците не помина во Собрание


Пратениците не го го изгласа законот за стечајните работници. По осум часовна дебатата во Собранието, владеачкото мнозинство со 51 глас „против“ го отфрли законот за паричен надоместок за стечајните работници до нивно следно вработување или пензија. Законот доби поддршка само до 20-тина пратеници. Пратениците , собраниската расправа ја поминаа во меѓусебно обвинување за тоа, чија влада оставила повеќе луѓе без работа , таа на СДСМ или на ВМРО ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG