Достапни линкови

Русија, Франција и САД предложиле нови разговори со Иран


Русија, Франција и Соединетите држави предложиле на ОН да се организира средба со преставници на Иран за да се продолжи со разговорите за нуклеарната програма, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Но Лавров рекол дека задничките разговори се можни само доколку Иран прекине со својата програма за збогатување на ураниум. Советот за безбедност на ОН на почетокот на овој месец усвои нови санкции кон Иран . Претседателот Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Иран нема да се врати на разговорите со шестe светски сили до крајот на август.
XS
SM
MD
LG