Достапни линкови

Груевски:Македонија не се откажува од влезот во ЕУ и НАТО


Македонија нема да се откаже од зацртаната стратешка определба за влез во ЕУ и НАТО и по претстојниот самит на ЕУ во Луксембург изјави премиерот Никола Груевски денеска во Гостивар. Тој изјави дека независно што ќе се случува со проблемот за името и блокадите од страна на Грција, Македонија ревносно ќе продолжи да ги исполнува сите зацртани реформи во делот на модернизација на државата, но и во делот на подготовка на земјата за полноправно членство во ЕУ. Ние нема да го губиме времето и да чекаме некој ден да почнат преговорите, напротив ќе продолжиме со работа исто како да сме добиле датум за преговори, изјави премиерот.
XS
SM
MD
LG