Достапни линкови

Парламентарни избори во Словачка


Во Словачка денеска се одржуваат парламентарни избори на кои околу 4,3 милиони гласачи треба да изберат 150 пратеници. Според последните истражувања на јавното мислење, се предвидува победа на владејачката партија СМЕР, на премиерот Роберт Фицо. Но, во последните денови од кампањата се појавија неколку афери во врска со тајни фондови со кои располагала партија на Фицо, па нејзиниот рејтинг почна да паѓа.


XS
SM
MD
LG