Достапни линкови

ОН:Израел може да се соочи со обвиненија за нападот на конвојот


Шефот на Комитетот за човекови права при ОН, Нави Пилај изјавил дека Израел може да се соочи со обвинение поради нападот на хуманитарнот конвој, при што загинаа 9 луѓе. Пилај изјавили дека ќе побара од Меѓународниот кривичен суд да се разгледа случајот со блокадата на Газа од страна на Израел, бидејќи верува дека на тој начин се крши меѓународното право.
XS
SM
MD
LG