Достапни линкови

Американско- индиски дијалог во Белата куќа


Американскиот претседател Барак Обама ги обзнани своите планови да ја посети Индија во ноември. Обама ова го објави во текот на состанокот на американски и индиски претставници во Белата Куќа, кои се собраа да го одбележат почнувањето на Американско-Индиската Стратегија на Дијалог. Обама рече дека односите на САД со Индија се од највисок приоритет за неговата администрација и ја опиша Индија како „одговорна глобална сила“.
XS
SM
MD
LG