Достапни линкови

Уапсени двајца лидери на Ал Каида во Ирак


Ирачките власти вчера соопштија дека го уапсиле воениот водач на Ал Каида во Багдад, обвинет за планирање на нападите врз хотели и амбасади во јануари и април годинава. Претставник на армијата изјави дека 26- годишниот Абу Абдалах ги планирал бомбашките напади врз три хотели во Багдад, во кои загинаа 36 лица, како и самоубиствените напади врз неколку амбасади, во кои загинаа 30 луѓе. Уапсен е уште еден претставник на Ал Каида во Ирак, кој бил задолжен за единицата која ги извела нападите.
XS
SM
MD
LG