Достапни линкови

Самит ЕУ - Русија, ќе се разговара за визна либерализација


Денеска во рускиот град Ростов почна дводневниот самит ЕУ – Русија на кој, меѓу другото, ќе се разговара и за визна либерализација за руските граѓани за патување во земјите на Унијата. На настанот се очекува и склучување на таканаречено „Партнерство за модернизација“ кое би претставувало пресвртен момент во европско – руските односи. Во агендата се предвидени и дискусии за економски теми, бидејки се проценува дека 80 проценти од сите инвестиции на европските земји се во Русија.
XS
SM
MD
LG