Достапни линкови

Потпишан договорот за нуклеарка во Турција


Русија денеска потпиша договор за изградба на првата нуклеарна централа во Турција. Вредноста на проектот се проценува на 20 милијарди американски долари а нуклеарната централа ќе се гради во Акуку во близина на крајбрежјето. Документот беше потпишан за време на официјалната посета на рускиот претседател Димитриј Медведев во Анкара.
XS
SM
MD
LG