Достапни линкови

Синот на Корасон Акино ќе биде нов Претседател на Филипини


Синот на Корасон Акино поранешната Претседателка, ќе биде нов претседател на Филипините по победата на вчерашните избори. Бенињо Акино добил 40 насто додека неговиот главен ривал 25 проценти од преброените две третини гласови. Неговиот татко Бенињо беше убиен во 1983 кога се врати од егзил од САД, а потоа неговата мајка, Корасон ја предводеше револуцијата против диктарот Фердинанд Маркос во 1986.
XS
SM
MD
LG