Достапни линкови

Во Шангај свечено отворање на Експо 2010


Денеска во Шангај ќе биде отворена Светската изложба Експо 2010. Кинеската валада, според наводите во локалните медиуми, потрошила околу 58 милијарди долари за трансформирање на територија голема колку Монако во гигантско место за излагање. Се претпоставува дека Експо ги надмина трошоците за Олимписките игри во 2008 година во Пекинг. На свеченоста се очекува да присуствуваат неколкумина странски лидери, меѓу нив и претседателите на Франција и на Русија Никола Саркози и Дмитриј Медведев.
XS
SM
MD
LG