Достапни линкови

Вулканска пепел и во Гватемала


Вулканот Сантјагито во Гватемала по ерупцијата исфрлил облак со прав до висина од 8 илјади и 300 метри и покрил со пепел делови на најмалку четири провинции во оваа земја. Според официјални претставници, како мерки на претпазливост се затворени училиштата во десет општини, а во пречник од 20 километри околу вулканот се забранети авионските летови.
XS
SM
MD
LG