Достапни линкови

Турција нуди посредување меѓу Иран и Западот


Турција изрази готовност да посредува меѓу Иран и Западот во врска со кризата со нуклеарната програма на Техеран. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, кој е во посета на Техеран, изјави дека Турција може да помогне во наоѓањето дипломатско решение. Шефот на иранската дипломатија Манучер Мотаки, на заедничката прес конференција, не ја коментираше понудата од Давутоглу.
XS
SM
MD
LG