Достапни линкови

Вонредна состојба во Бишек, Киргистан


Вонредна состојба е прогласена во Бишек поради анти-владините протести. Соопштението пристигна по информацијата дека петмина се убиени во престрелка покрај претседателската резиденција во главниот град на Киргистан. Фоторепортер на агенцијата „Ројтерс“ ги потврди изјавите на очевидци, дека пет мртви тела лежат на плоштадот во Бишек. „Асошиејтед Прес“ јави дека четворица загинале во судирите меѓу полицијата и насобраните приврзаници на опозицијата. Локалните болници јавија дека примиле шестмина повредени.
XS
SM
MD
LG