Достапни линкови

ЕУ - Иран да запре со цензурата на Интернет


Шефовите на дипломатиите на Европската Унија од денешниот состанок во Брисел упатија повик до Иран да и стави крај на цензурата на Интернетот. Во заедничка изјава се бара од Техеран да престане со попречување на сателитите за емитување и со цензурата. Иранската влада затвори медиуми и уапси многу новинари по анти владините протести кои узбувнаа по спорниот ре-избор на Махмуд Ахмадинеџад за Претседател.
XS
SM
MD
LG