Достапни линкови

Втор круг локални избори во Франција


Во Франција денеска се одржува вториот круг од локалните избори.Новинските агенции пренесуваат дека се очекува десничарската партија на актуелниот франциски претседател, Никола Саркози, ќе претрпи голем пораз. Во првиот круг од изборите неговата партија освои само 26 проценти од гласовите.Право на глас имаат 44 милиони Французи.
XS
SM
MD
LG