Достапни линкови

Филе: Црна Гора пред многу предизвици


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе предупреди денеска во Подгорица дека Црна Гора во претстојниот процес на европските интеграции треба да исполни многу барања и реформи во борбата против корупцијата и организираниот криминал, јакнење на владеењето на правото и административните капацитети.Црногорскиот премиерот Мило Ѓукановиќ изразил уверување дека Црна Гора оваа година ќе добие статус на кандидат и оти во наредниот период претстојат отворени преговори со Европската комисија.
XS
SM
MD
LG