Достапни линкови

Руската безбедносна организација потпиша договор со ОН


Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан ки Мун и шефот на руската организацијата за безбедност денеска во Москва потпишаа договор за соработка. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека соработката на овие две организации во Авганистан ќе помогне да се намали шверцот на дрога. Руските медиуми го опишаа овој договор како прво меѓународно признание од највисоко ниво за работењето на руската безбедносна организација во која членуваат Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан , Таџикистан и Узбекистан.
XS
SM
MD
LG